Šunidžių kosulys

Šunidžių kosulys – lengvai užkrečiama, plačiai paplitusi kvėpavimo takų liga, dar vadinama trachėjos ir bronchų uždegimu. Didžioji dauguma šunų šia liga perserga bent kartą. Jauni šuniukai, kurių imuninė sistema nėra pilnai susiformavusi, gali kentėti nuo ypač rimtų šios ligos komplikacijų. Gana dažnai ligą sunkiai įveikia vyresnio amžiaus šunys, besilaukiančias kalės, kurių imuninė sistema taip pat silpna, o atsparumas infekcijoms – gana mažas.

Pagrindiniai ligos simptomai:

Sausas, nuolat pasikartojantis kosulys, dažnai garsu panašus į žąsies gagenimą

Žiaukčiojimas

Varvanti nosis

Simptomais gali būti ir apatiškumas bei apetito stoka. Šie požymiai pasitaiko rečiau, tačiau ypatingai greitai nualina šuns organizmą, dažnai išsivysto plaučių uždegimas.

Ligos priežastys

Dažniausiai šia liga užsikrečia šunys, kurie tiesiogiai kontaktuoja su kitais šunimis. Parainfluenza ir bordetela virusai – pagrindiniai šunidžių kosulio sukėlėjai. Jų požymiai – gana švelnūs 3-4 dienų simptomai, tačiau to užtenka, kad šuns organizmas būtų nualintas ir jį pulti pradėtų daugiau pavojingų bakterijų. Jei keliais virusais šuo užsikrečia vienu metu, ligos gydymas gali tęstis iki trijų savaičių.

Diagnozė ir gydymas

Ligos diagnozavimas labai priklauso nuo simptomų, kurie kiekvienam augintiniui gali pasireikšti įvairiai. Diagnozuojant ligą svarbia informacija tampa žinojimas, kada jūsų augintinis paskutinį kartą kontaktavo su kitais gyvūnais, taip pat šią ligą dažnai padeda nustatyti kraujo tyrimai. Priklausomai nuo simptomų įvairovės ir ligos stadijos, yra du pagrindiniai ligos gydymo būdai. Dažniausiai greitai pastebėta ir mažai pažengusi liga išgydoma be antibiotikų. Jei šuniui pasireiškė tik keletas švelnių ligos simptomų, įskaitant nuolat pasikartojantį kosulį, jo organizmas beveik visada paliekamas kovoti su šia liga pats. Dažniausiai medicininės priemonės pasitelkiamos tam, kad sumažintų šunį kamuojančius simptomus, kai liga yra pažengusi. Antibiotikai naudojami tais atvejais, kai šuo neturi apetito, pakyla jo temperatūra, kamuoja stiprūs kvėpavimo sutrikimai, kurie gali privesti net prie plaučių uždegimo.

Kaip padėti gyvūnui galite Jūs pats? Kol jūsų šuo negaluoja vertėtų pasistengti, kad pastarojo aplinkoje nebūtų aštrių ir stiprių kvapų, kurie galėtų dirginti kvėpavimo takus. Pasivaikščiojimo metu antkaklius derėtų pakeisti petnešomis, kad šuns gerklė būtų kiek įmanoma mažiau dirginama.

Kaip apsaugoti augintinį ir save?

Tam, kad apsaugotumėte savo augintinį nuo šios ligos, derėtų vengti didelių šunų susibūrimų. Žinoma, izoliuoti šunį sunku, ypač jei su juo praleidžiate daugiau laiko: lankotės parodose, varžybose ar vaikščiojate į šunų susitikimus. Tokiais atvejais geriausia apsauga – vakcinacija. Pirmoji vakcina kartojama du kartus (su vieno mėnesio pertrauka), vėliau vakcina (kaip ir paprastas skiepas) kartojama kasmet. Svarbu paminėti, kad šių vakcinų kaina tikrai prieinama visiems.

Šunidžių kosulį sukelianti infekcija paprastai nekelia grėsmės žmonėms. Tačiau yra išimčių, kai jauni vaikai arba pagyvenę asmenys, kurių imuninė sistema silpna, taip pat kenčia nuo šio viruso. Siekiant užkrato išvengti, minėtajai rizikos grupei rekomenduojama kontaktuoti tik su visiškai pasveikusiais gyvūnais. Jei kontaktas neišvengiamas, ligos išvengti gali padėti higiena.

Veterinarijos klinika Belveta LT

Adresas: Laisvės pr. 82, Vilnius

Vet. gydytoja Rita Švaikauskaitė

Tel. nr.: +37065909633, el. paštas: [email protected]

Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.